Vývoj silentbloků

Většina sériově vyráběných automobilů je stále vybavena silentbloky ze směsí gumy. Výhodou tohoto tradičního materiálu je nízká cena. Fyzikální vlastnosti gumy se však zhoršují působením tepla, chemikálii, ultrafialového záření a dalších okolních vlivů. Guma velmi rychle stárne a pokud je vystavena dlouhodobému zatížení, přizpůsobuje svůj tvar a pozici působící síle a přestává plnit svoji funkci. Pokud jsou ve voze požity sériové gumové silentbloky, ovladatelnost vozidla není optimální a časem se ještě zhoršuje. Přesnost řízení se ztrácí a i přes kvalitní tlumiče dochází při prudším záběru nebo brždění ke kmitům. Pokud zavěšení kol ztratí své původní vlastnosti, pochopitelně dochází také k vyššímu opotřebení pneumatik a tlumičů. Problematické je potom především správné nastavení geometrie podvozku. Pokud chceme předejít opotřebení a změnám ve vlastnostech gumových prvků, je třeba je pravidelně po 2 až 4 letech měnit za nové. Ty sice dobře pruží, ale nedokonale tlumí kmity (jako třeba pružiny bez tlumičů).

Po mnoho let byly u závodních automobilů nahrazovány nevyhovující gumové silentbloky unibalovými klouby (kovová neodpružená uložení). Toto extrémně tvrdé řešení vyžadovalo velmi náročné vyztužení karoserie i všech návazných součástí a jejich požití pro sériové vozidlo bylo prakticky vyloučeno.

Pro uložení náprav automobilů se nejlépe osvědčili materiály na principu polymerů, které prošly výrazným vývojem. Jejich vynikající mechanické vlastnosti jim zajišťují velkou budoucnost. Pro svoji vyšší cenu v porovnání s gumou, nejsou příliš rozšířeny v běžných sériových automobilech.

Společnost Fulctrum používá pro SuperPro jedinečné polyuretany vyvinuté pro závodní a off-roadové automobily. Tyto polymery mají vynikající kombinaci chemické a fyzikálních vlastností, nevadí jim chemikálie a dokonale si udržují původní tvar i za extrémních podmínek. Jejich největší výhodou je přirozená schopnost absorbovat nárazy a tlumit kmity. Tyto vlastnosti dělají ze SuperPro materiál budoucnosti. Pouzdra značky SuperPro mají o 20 – 40% vyšší tvrdost než běžné gumové silentbloky a výrazně vyšší schopnost tlumit kmity (kmitání způsobuje zvukové vlny). Tedy i přes svoji vyšší tuhost se paradoxně nezvyšuje hlučnost uvnitř vozidla.

SuperPro se dodává v jednotlivých sadách. Někteří výrobci automobilů nabízejí svým zákazníkům pouze celé sestavy (například ramena) a neumožňují tím výměnu pouze poškozených gumových prvků. V takovém případě Vás vyjde kvalitnější sada SuperPro ještě levněji, než rameno s obyčejnými gumovými pouzdry.