OD GUMY K SUPERPRO

PROČ POLYURETAN?

Pro automobilový průmysl se tradičně vyrábějí pouzdra (tzv. silentbloky) ze směsí gumy. Výhodou tohoto tradičního materiálu je především nízká cena, nenáročná a dostupná výroba a minimální požadavky na tepelné zpracování.

Tento levný materiál má však nevýhody:

  • na pryž negativně působí a mění její vlastnosti chemikálie jako například olej, benzín, sůl atd.
  • pokud je guma zatěžována, přizpůsobuje svůj tvar a pozici působící síle a přestává plnit svoji funkci
  • guma velmi rychle stárne a to i působením ultrafialového záření, vody i ovzduší
  • guma sice pruží, ale nedokonale tlumí cyklické vibrace (jako pružina bez tlumiče)
  • u pryže dochází k vysokému opotřebení a časem měkne

Důsledkem těchto nedokonalostí je fakt, že díly vyrobené z gumy rychle ztrácejí i své původní vlastnosti. Tento přesto, že vozidlo není používáno, dochází k nevratným deformacím stárnutí. Pokud jsou ve voze požity sériové gumové silentbloky, ovladatelnost vozidla není optimální a časem se ještě zhoršuje. Přesnost řízení se ztrácí a i přes kvalitní tlumiče dochází při prudším záběru nebo brždění ke kmitům. Pokud zavěšení kol ztratí své původní vlastnosti, pochopitelně dochází také k vyššímu opotřebení pneumatik a tlumičů. Problematické je potom také nastavení geometrie.

Obecně je polyuretan materiál budoucnosti, který podléhá minimálnímu opotřebení, není náchylný na chemikálie používané automobilovém průmyslu a především si dokonale udržuje původní tvar (má dobrou tzv. tvarovou paměť). Jeho největší výhodou je jeho přirozená schopnost absorbovat a tlumit kmity. Díky těmto unikátním vlastnostem dávají pouzdra vyrobená z polyuretanu vozidlu vynikající jízdní vlastnosti a umožňují plnit tlumičům plně svoji funkci.

Historie SuperPro

Výroba silentbloků byla zahájena v roce 1976 ve městě Brisbane v Austrálii firmou Fulcrum Suspensions. Hlavním cílem pana Graham Scudamor – Smith bylo vytvořit firmu se zaměřením na výrobu podvozků automobilů a komponentů pro zavěšení kol závodních i sériových vozů. Pan Graham si záhy všimnul velkého množství poptávek na náhradní díly vyrobené z gumy, které ve tvrdých klimatických podmínkách Austrálie zdaleka nedosahovali životnosti ostatních komponentů. Zaměřil se tedy na hledání alternativních materiálů, které by mohli nahradit nejslabší článek tohoto řetězce. Již v 80tých letech zahájil výroba prvních polyuretanových pouzder. Od té doby probíhá vývoj a značka SuperPro získala skvělou reputaci pro svoji kvalitu. Nyní je značka SuperPro používána u sportovních i sériových vozů po celém světě. Koncepce pouzder se velmi zdokonalila a nyní nabízí značka SuperPro výrobky ze špičkových materiálů na bázi polyuretanu. Na rozdíl od své konkurence používá SuperPro pro každý typ pouzdra modifikované a vícevrstvé materiály, které zajišťují také progresivitu tlumení. Systém lití těchto komponentů se dnes také výrazně liší od minulých let.

Co je SuperPro?

SuperPro je značka pouzder vyrobených z různých typů polyuretanů. SuperPro jsou silentbloky z polyuretanu, který byl vyvíjen na základě mnohaletých zkušeností a testů v laboratořích firmy Fulcrum.

Proč SuperPro?

Od prvního použití polyuretanu v automobilovém průmyslu se snaží mnoho výrobců experimentovat a odlévat či obrábět různé typy polyuretanu. Jen málo z nich však bylo úspěšných, protože pro dosažení špičkové kvality není možné používat univerzální výrobu pro všechny komponenty a bez laboratoří a zázemí zkušených techniků není možné takto náročnou výrobu zvládnout. SuperPro prošlo několika desetiletým vývojem, než ovládlo opravdu špičkové technologie a dosáhlo takto špičkových výsledků.

Vývoj od gumy do SuperPro

Většina sériově vyráběných automobilů je stále vybavena silentbloky ze směsí gumy. Výhodou tohoto tradičního materiálu je nízká cena. Fyzikální vlastnosti gumy se však zhoršují působením tepla, chemikálii, ultrafialového záření a dalších okolních vlivů. Guma velmi rychle stárne a pokud je vystavena dlouhodobému zatížení, přizpůsobuje svůj tvar a pozici působící síle a přestává plnit svoji funkci. Pokud jsou ve voze požity sériové gumové silentbloky, ovladatelnost vozidla není optimální a časem se ještě zhoršuje. Přesnost řízení se ztrácí a i přes kvalitní tlumiče dochází při prudším záběru nebo brždění ke kmitům. Pokud zavěšení kol ztratí své původní vlastnosti, pochopitelně dochází také k vyššímu opotřebení pneumatik a tlumičů. Problematické je potom především správné nastavení geometrie podvozku. Pokud chceme předejít opotřebení a změnám ve vlastnostech gumových prvků, je třeba je pravidelně po 2 až 4 letech měnit za nové. Ty sice dobře pruží, ale nedokonale tlumí kmity (jako třeba pružiny bez tlumičů).

Po mnoho let byly u závodních automobilů nahrazovány nevyhovující gumové silentbloky unibalovými klouby (kovová neodpružená uložení). Toto extrémně tvrdé řešení vyžadovalo velmi náročné vyztužení karoserie i všech návazných součástí a jejich požití pro sériové vozidlo bylo prakticky vyloučeno.

Pro uložení náprav automobilů se nejlépe osvědčili materiály na principu polymerů, které prošly výrazným vývojem. Jejich vynikající mechanické vlastnosti jim zajišťují velkou budoucnost. Pro svoji vyšší cenu v porovnání s gumou, nejsou příliš rozšířeny v běžných sériových automobilech.

Společnost Fulctrum používá pro SuperPro jedinečné polyuretany vyvinuté pro závodní a off-roadové automobily. Tyto polymery mají vynikající kombinaci chemické a fyzikálních vlastností, nevadí jim chemikálie a dokonale si udržují původní tvar i za extrémních podmínek. Jejich největší výhodou je přirozená schopnost absorbovat nárazy a tlumit kmity. Tyto vlastnosti dělají ze SuperPro materiál budoucnosti. Pouzdra značky SuperPro mají o 20 – 40% vyšší tvrdost než běžné gumové silentbloky a výrazně vyšší schopnost tlumit kmity (kmitání způsobuje zvukové vlny). Tedy i přes svoji vyšší tuhost se paradoxně nezvyšuje hlučnost uvnitř vozidla.

SuperPro se dodává v jednotlivých sadách. Někteří výrobci automobilů nabízejí svým zákazníkům pouze celé sestavy (například ramena) a neumožňují tím výměnu pouze poškozených gumových prvků. V takovém případě Vás vyjde kvalitnější sada SuperPro ještě levněji, než rameno s obyčejnými gumovými pouzdry.